Közeleg a tavasz: mit ültethetsz magaságyásba?

Rossz minőségű a talaj a kertedben? Meg kell védened a növényeket négylábú kedvencedtől? Vagy szeretnél megszabadulni a gyomoktól, amelyek minden évben megkeserítik a kertészkedést? A magaságyás praktikus, funkcionális és esztétikus megoldást kínál minden kertbe.

mladý pár sadí bylinky do vyvýšeného záhonu

A tavasz beköszöntével eljön az ideje az első haszon- és dísznövények ültetésének. Ha olyan praktikus termesztési módot keresel, amely elegáns és rendezett megjelenést kölcsönöz a kertnek, a magaságyást biztosan értékelni fogod. Olvasd el, milyen növényfajtákat ültethetsz magaságyásba, és ismerd meg azt az 5 előnyt, amiért ez az ültetési forma olyan népszerű. 

Magaságyás – milyen növényekhez ideális? 

Gyökérzöldségek, paradicsom, cukkini, uborka, salátafélék, hüvelyesek, eper, valamint dísznövények, például virágok és hanga – mindezeket ültetheted magaságyásba. Az ágyás magasságát igazítsd a növények típusához. 

A magasabbra nővő növényeket, mint például a paradicsomot vagy a babot, körülbelül 40 cm magas ágyásba ültesd, a kúszónövényekhez és alacsonyabb termetű fajtákhoz akár 80 cm magas virágtartókat is használhatsz. 

praktikus ok, amiért érdemes magaságyást választani a kertbe 

A magaságyásokkal kialakított kert már első pillantásra is elegánsnak és rendezettnek hat. Rajtad múlik, hogy az ágyásokat és virágtartókat kőutakkal kötöd össze, mulccsal választod el őket, vagy füvet ültetsz köréjük. A magaságyások emelik a kerted színvonalát. 

1.    A magaságyás megfelelő magassága megkönnyíti a növények gondozását 

Az ültetés, öntözés, metszés és a termés betakarítása sokkal könnyebb, ha nem kell hajolgatni vagy hosszú ideig guggolni. A magaságyás különösen alkalmas hátfájással küzdők számára. Megfelelő magasság és elhelyezés esetén kerekesszékkel élőknek is ideális, akik szívesen töltik az idejüket kertészkedéssel. 

2.   Optimális ültetőközeg az egyes növényfajtákhoz 

A fűszernövények és a zöldségek – például a paradicsom, káposzta vagy kukorica – lúgos talajban is jól fejlődnek. Az áfonya és a gyökérzöldségek termesztéséhez viszont savasabb közeg az ideális. A magaságyás előnye, hogy minden növény számára pontosan olyan földkeveréket állíthatsz össze, amilyenre szüksége van. 

3.   Kevesebb gyom, nagyobb terméshozam 

A megfelelően rétegzett természetes ökoszisztéma csökkenti a gyomnövények előfordulását anélkül, hogy vegyszeres permetezésre lenne szükség. A magasabb hőmérséklet a magaságyásban elősegíti a gyökérnövekedést, ami növeli az ültetett növények termékenységét. 

4.   Védelem a talaj menti fagyok ellen 

A magaságyás megóvja a növényeket a váratlan, egyre kiszámíthatatlanabb módon jelentkező talaj menti fagyoktól. Emellett megkönnyíti az évelő növények átteleltetését is. 

5.   Vége a vakondtúrásoknak a virágágyásban vagy a veteményesben 

Ha már próbáltál vakondot kergetni a kertben, tudod, milyen időrabló tud lenni. Ráadásul mindig ott bukkan fel, ahol a legjobban bosszant. Bár a magaságyás közvetlenül a talajon helyezkedik el, megbízhatóan megvédi a termést a vakondoktól. 

A tavasz az ültetés ideális időszaka – egészen őszig folytathatod 

A magaságyás tökéletes hely kedvenc növényeid termesztésére tavasztól egészen őszig. Tavasszal ültess például salátát, retket, sárgarépát, hagymát, karalábét és fűszernövényeket. 

A nyár kedvez a paradicsom, uborka, paprika, cukkini, cékla, sárgarépa vagy petrezselyem ültetésének. Ősszel pedig friss vitaminokat és ásványi anyagokat biztosíthatsz magadnak bizonyos salátafajták ültetésével. 

Tippünk: A minőségi virágládák remek megoldást nyújtanak arra, hogy friss zöldséget és vitamindús gyümölcsöt termessz akár egy társasházi teraszon is. 

A magaságyásban való termesztés alapelvei 

A magaságyás egy olyan ökoszisztémát képez, amely gazdag a növények számára szükséges tápanyagokban. A termesztés során fontos, hogy a különböző növényfajtákat rendszeresen váltogasd. Az első két évben az ültetőközeg több nitrogént tartalmaz, ezért érdemes paradicsomot, cukkinit vagy uborkát ültetni, mivel ezek a növények kifejezetten kedvelik az ilyen talajt. 

Két év elteltével válts gyökérzöldségekre és salátafélékre, a negyedik évben pedig hagyma és fokhagyma is jól fog fejlődni. Ha dísznövényeket szeretnél ültetni a magaságyásba, az első évben válaszd a tulipánt vagy a krizantémot, később pedig ültess dáliát vagy tátikát (oroszlánszájat). 

Az utolsó ciklusban azok a virágok érzik jól magukat, amelyeknek alacsony a nitrogénigényük – például az ibolya, kankalin, azálea vagy a begónia. Amennyiben ugyanazt a növényfajtát szeretnéd évről évre termeszteni a magaságyásban, az ültetőközeget minden évben hozzá kell igazítani az adott növény igényeihez. 

A föld szintje a magaságyásban fokozatosan csökken. Szükség szerint pótold az ültetőközeget vagy a komposztot. A talaj átlagos élettartama körülbelül 6 év. 

Inspiráltunk? Válogass minőségi virágtartóink és magaságyásaink kínálatából!